Advert
Advert
Kültür Sanat Anlayışı ve Gelişmişlik Düzeyi
Mehmet YÜCEL

Kültür Sanat Anlayışı ve Gelişmişlik Düzeyi

Reklam

Bir toplumun gelişmişlik düzeyi o toplumda düzenlenen kültür, sanat, edebiyat etkinlikleri ve bu alanlara vermiş oldukları değer ölçüleri ile doğru orantılıdır.

Bu alanlar aynı zamanda o toplumun düşünce yapısının ne kadar özgün ve özgür olduğunu da gösterir. Bir kentin kültür sanat etkinlikleri gerçek anlamda sanatı kapsamıyorsa (imza günleri, sergiler, sinema günleri, tiyatro gösterileri, şiir geceleri) bu işi yapanlar ya sanattan anlamıyor ya da bu yolla rant sağlanıyor.

 Bu durum da göz boyamadan öteye gitmez. Son yıllarda kültür Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikler incelenecek olursa '' tirit ziyafeti, kuru fasulye hayratı ya da dini sohbetler bayağı revaçta''. Gerçi bunlarda gerekli, ancak her yerde aynı, birbirinin kopyası etkinlikler bu işin asıl amacının kültür sanat olmadığını göstermektedir. Gerçek anlamda yapılan sanat etkinliklerine kayıtsız kalan toplulukların sıradan etkinlikleri önemsemesi toplumun da bu konuda duyarsız olmasına neden olmaktadır. Kültür ve sanatın beşiği, doğduğu topraklarda bu etkinliklerin yoğun olması da cabası. Merakımdan soruyorum bu işin bu boyuta taşınmasında kimlerin rolü var, duyarsız toplumun kendisi mi? Toplumun aydınlanmasından korkan yönetimlerin mi? Bu işi ses çıkarmayan sanatçı müsveddelerinin mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı