Advert
Advert

Dr. Barut, Yeşilay haftasında toplum sağlığına dikkat çekti

Doç. Dr. Dursun Barut, Yeşilay Haftası dolayısıyla toplum sağlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Barut, Yeşilay haftasında toplum sağlığına dikkat çekti
Dr. Barut, Yeşilay haftasında toplum sağlığına dikkat çekti Admin
Advert

Her yıl Mart ayının ilk haftası (1-7 Mart) ülkemizde “Yeşilay Haftası” olarak kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası; ülkemizin de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve diğer tüm bağımlılık yapıcı maddelerle mücadeleyi içermektedir.

Sağlığı koruma ve geliştirme Aile Hekimliğinin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip Şanlıurfa’da özellikle gençlerimizi bağımlılıklardan kurtarmak ve korumak için bizlere önemli görevler düşüyor.

“TÜTÜN ZARARINDAN KORUMA HİZMETİ VERİYORUZ”

Harran Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı ve Bağımlılıkla Mücadele Komisyon Başkanı Doç. Dr. Dursun Barut, Yeşilay Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, "Harran Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu olarak farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. Toplumla en yakın temasta bulunan Aile Hekimleri tütün, madde, alkol ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelede kilit role sahiptirler. Harran Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı bünyesinde sigara bırakma polikliniğinde bireyleri tütün zararından koruma amacıyla hizmet veriyoruz. Bilimselliği kanıtlanmış yöntemleri uygulayarak başvuran bireylerin kişisel özelliklerine göre tedaviler planlıyoruz. Bu tedavilere başladıktan sonra hastalarımızı takibe alıyoruz ayda bir kez görerek, 1 yıla kadar hastalarımızı takip ediyoruz.” dedi.

“BİLİNÇLİ HAREKET ETMELİYİZ”

Doç. Dr. açıklamasını şöyle sürdürdü: “Madde bağımlılığı; bireyin fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığını olumsuz etkiler ve toplumda birçok soruna yol açabilir. Gittikçe artan düzeyde teknoloji bağımlılığı ve buna bağlı sorunların ortaya çıktığını görmekteyiz. Yeşilay, 1920 yılında kurulan ve madde bağımlılığıyla mücadele, sağlıklı yaşamı teşvik etme gibi önemli misyonları olan bir sivil toplum kuruluşudur. Özellikle sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji gibi bağımlılıklar ile mücadele konusunda çalışmalar yürütmektedir. Sağlıklı bir yaşamı teşvik etmek ve bağımlılıklarla mücadelede bilinçli bir şekilde hareket etmeliyiz. Unutmayalım ki sağlıklı bir yaşam, herkesin hakkıdır ve toplum olarak hep birlikte bu hakkı savunmalıyız. Yeşilay Haftası, bu önemli amaç için bir fırsattır ve her birimizin katılımıyla daha güçlü bir şekilde hayata geçirilebilir.”

urfa çağdaş şanlıurfa yeşilay haftası toplum sağlığı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı