Advert
Advert

Uluslararası Göbeklitepe film festivalinde ödüller sahiplerini buldu

Karaköprü Belediyesi ev sahipliği ve ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 2. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivalinin ödül töreni gerçekleştirilerek jürinin farklı kategorilerde seçtiği en iyi filmler ve belgeseller ödüllendirildi

Uluslararası Göbeklitepe film festivalinde ödüller sahiplerini buldu
Uluslararası Göbeklitepe film festivalinde ödüller sahiplerini buldu Admin
Advert

Karaköprü Belediyesinin kültür ve sanata desteği kapsamında 23-26 Kasım tarihleri arasında ev sahipliğini yaptığı ve bu yıl 2.’si düzenlenen Uluslararası Göbeklitepe Film Festivalinin film ve belgesel gösterimlerinin ardından ödül töreni gerçekleştirildi.

Necmettin Cevheri Gösteri ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli de katılım gösterirken ulusal kategoride birinci olan filmin yönetmenine ödülünü takdim etti.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Başkan Metin Baydilli, sanatın ve kültürel faaliyetlerin konuşulduğu bir ülkenin her zaman gelişmeye açık olduğunu dile getirdi.

Başkan Baydilli şu ifadeleri kullandı: “Bu güzel festivale ev sahipliği yapıp katkı sunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Tarihi kadim ve binlerce yıl önceye dayanan sanatsal faaliyetlere ve eserlere sahip olan Şanlıurfa’mızda bu denli sanatsa faaliyetlere önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir şehrin tanıtılmasının en iyi yollarından biri filmlerdir. Şehrin dokusunu, tarihini, misyonunu ve vizyonunu bu şehirle ilgili yapılacak bir filmle anlatabiliriz. Bu anlamda bu uluslararası film festivali büyük önem taşımaktadır. Bu festivale katılım gösteren, emek veren ve desteklerini sunan tüm yapımcı, yönetmenler ile katılımcılara teşekkür ediyorum.”

2. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivalinde uluslararası kategori en iyi film ödülünü İranlı Yönetmenler Saman Hosseınpour ve Ako Zandkarimi’nin çektiği ‘Suitcase’ filmi alırken, uluslararası kategori en iyi yönetmen ödülünü ‘For Them that Prey’ filmiyle ABD’li MMakgosi Anıta Tau aldı.

Uluslararası en iyi senaryo ödülüne ‘Alone Is Better’ filmiyle Iraklı Yönetmen Rekar Barzan Najımadın sahip olurken, Ulusal kategoride en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini ‘Salto MNortale’ filmiyle Nihat Vuran kazandı.

Ulusal kategoride en iyi senaryo ödülü ise ‘Meryem Ana’ filmiyle yönetmen Mustafa Gürbüz’ün olurken, Klaus Schmidt Belgesel ödülünü ‘Anadolu’nun Kadim Hikayesi Doğudan Batıya Neolitiğin Serüveni’ belgeseli ile yönetmen Enis Rıza aldı.

urfa çağdaş şanlıurfa göbeklitepe film festivali
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı