Advert
Advert

Diyabet tedavisinin en önemli basamağı eğitimdir.

Diyabet tedavisinin en önemli basamağı eğitimdir. Diyabetin kontrol altına alınabilmesi için yaşam tarzı değişikliği esas alınmalıdır. Dengeli beslenmek, kişiye uygun egzersiz programı seçip uygulamak, stresten kaçınmak, sigaradan uzak durmak vb. sadece diyabette değil her bireyde olması gereken yaşam tarzıdır.

Diyabet tedavisinin en önemli basamağı eğitimdir.
Diyabet tedavisinin en önemli basamağı eğitimdir. Admin
Advert

Diyabet tedavisinde yaşam tarzı değişikliği büyük fark yaratır. Diyabet eğitimi yaşam tarzı değişikliği oluşturulmasında en etkili yöntemlerden biridir. Eğitimin sürekliliği ve yönetimi yaşam tarzı değişikliği oluşturulmasını kolaylaştırır. Diyabet eğitimi alan diyabetli bireyler; diyabet, tedavisi ve diyabetin vereceği zararları, bu zararları nasıl önleyebileceği konusunda bilgilenir. İlaçlarını doğru kullanmayı, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi, kan şekerini ölçmeyi, düşük veya yüksekse nasıl müdahale edeceğini, ayakları dahil tüm vücuduna nasıl bakması gerektiğini öğrenir.

Diyabetin neden ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilecek düzeyde eğitim almış diyabet riski taşıyan kişiler de yaşam tarzı değişikliği ile diyabet gelişme ihtimalini azaltmakta ve geciktirebilmektedirler.

Diyabet eğitimi tedavinin bir parçasıdır. Diyabet iyi bir eğitim ve yönetimle kontrol altına alınabilir.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Diyabet Hemşiresi Çiçek Karataş Karatoprak,

Hastanemizde diyabet hastalarına endokrin hastalarına ve dahiliye hastalarına hizmet vermekteyiz. Diyabet türü olarak adlandırıldığımız tip 1, tip 2, gestasyonel ve diğer hastalık sınıflandırılmamız mevcuttur. Oral diyabetiklerin yani ağız yoluyla alınan ilaçların kullanım şekillerinin zamanlarını öğretmekteyiz. Uygulamalı olarak da öğretiyoruz. Yazılı olarak da hastaları bu konuda bilgilendiriyoruz. Şeker düşüklüğünün yani hipoglisemi, şeker yüksekliğinin yani hiperglisemi durumlarında neler yapılması gerektiğini hastalara öğretiyoruz. Bunları biz farklı tekniklerle öğretiyoruz. Bazen bireysel eğitimler şeklinde bazen ise grupsal eğitimler şeklinde yapıyoruz. Grup eğitimlerini yaparken diyabet okulu adı altında yapıyoruz. Diyabet okulumuzda bir endokrin uzman, Dahiliye uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen, psikoloğumuz ve diyabet hemşiremiz eğitim vermekte. Bu eğitimlerin içerisinde bütün eğitimleri grup halinde veriyoruz. Burada biz hem hastaları hem de hasta yakınlarını eğitiyoruz.

Sizde ve yakınlarınızda diyabet ile ilgili problem var ise Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyabet okuluna bekliyoruz dedi.(Haber Merkezi)

urfa çağdaş şanlıurfa sağlık diyabet tedavi çiçek karataş
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı