Advert
Advert

Vali, belediye başkanlarıyla atık su arıtma tesisini inceledi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisleri’nde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında ilgili daire başkanından bilgiler aldı.

Vali, belediye başkanlarıyla atık su arıtma tesisini inceledi
Vali, belediye başkanlarıyla atık su arıtma tesisini inceledi Admin
Advert

Türkiye’de sayılı “Stabilize Arıtma Çamuru Kullanım İzin Belgesi’ne sahip belediyelerden biri olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisleri’nde ürettiği arıtma çamuru, organik gübre olarak çiftçilere destek oluyor. Tesiste 165 bin metreküp atık sudan günlük ortalama 25 ton gübre elde edilerek, ekonomiye yılda 20 milyon lira katkı sağlanıyor.

SÜRDÜRÜLEREBİLİR VE GERİ DÖNÜŞÜM ODAKLI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Sıfır Atık projesine destek veren ve geri dönüşümü önemseyerek Türkiye’de en güzel örneklerini sergileyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin sürdürülebilir ve geri dönüşüm odaklı belediyecilik anlayışı diğer belediyelere de örnek oluyor.

EKONOMİYE DOĞRUDAN KATKI

Atık sudan elektrik ve gübre üretimi konularında Türkiye'de sayılı şehirlerden biri olan Şanlıurfa'da, belediyenin girişimleriyle tam kapasiteli ve modern cihazlarla donatılan tesislerde bir yandan biyogazdan enerji üretimi yapılırken, diğer yandan da atık sudan elde edilen gübre sayesinde çevreci ekonomiye doğrudan katkı sağlanıyor.

ÜRETEN BİR BELEDİYE ANLAYIŞI

Kendi enerjisini üreten, arıttığı suyu tarımsal sulamada kullanan ve geliştirdiği organik gübreyle tarımsal üretimi destekleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi geri dönüşümün en güzel örneklerinden birini Şanlıurfa’da hayata geçirerek Sıfır Atık konusunda da önemli adımlar atıyor.

GÜNLÜK 5 BİN 500 METREKÜP BİYOGAZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleriyle tam kapasite olarak hizmet veren tesiste günlük 5 bin 500 metre küp biyogaz üretimi de sağlanıyor.  Ayrıca; tesis daha önceden ithal edilen yedek parçalar da Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 3D İnovatif Atölye ile üretiliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve ŞUSKİ Genel Müdürü Muhammed Said Güllüoğlu ile birlikte Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunarak ilgili daire başkanı Yavuz Selim Boyacı’dan bilgiler aldılar.

urfa çağdaş şanlıurfa su arıtma inceleme atölye
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı