Advert

“Obezite” Sağlıklı Yaşam İçin Büyük Risk.

Beslenme, anne karnında başlar ve ölene kadar devam eder. İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve verimli olması için yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Günlük yaşamda bireylerin; yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük kaloriye ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan kalori ile harcanan kalorinin dengede tutulması gerekmektedir.

“Obezite” Sağlıklı Yaşam İçin Büyük Risk.
“Obezite” Sağlıklı Yaşam İçin Büyük Risk. Admin
Advert

Günlük alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması durumunda, harcanamayan kalori vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Balıklıgöl Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzm. Dr. Zeynep TÜRKMEN

“Ülkemizde yapılan çalışmalar ve Şanlıurfa'da gözlemlediğimiz kadarıyla toplumumuz giderek şişmanlamakta. Bel çevresi yağlanması ve metabolik sendrom riski özellikle genç orta yaş kadınlarda giderek artmaktadır. Teknolojik ilerlemelerin hayatı kolaylaştırırken günlük yaşamdaki hareketlerin önemli kısmını sınırlandırdığını, bunun sonucunda da bireylerin obezite riski ile karşılaştığını söyledi.

Metabolik sendrom kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini arttıran tehlikeli bir tablodur. Metabolik sendromu olan hastalarda kalp krizi gelişme riski iki kat şeker hastalığı, gelişme riski ise beş kat daha fazladır. Tablo içerisinde bel çevresinin geniş olması, kan basıncı, kan şekeri trigliserit dediğimiz serbest kan yağları düzeyinin yüksek olması ve iyi huylu kolesterol olarak tanımladığımız “Hdl” kolesterolün düşük olması bulunmaktadır. Metabolik sendromun herhangi bir belirtisi yoktur ve herhangi bir yakınmaya da sebep olmaz. Metabolik sendromu oluşturan risk faktörleri birbiriyle ilişkilidir. Bu nedenle tedavide bir bütün olarak ele almak gerekir.

Uzm. Dr. Zeynep TÜRKMEN sözlerini şöyle tamamladı:

•             Haftada en az üç gün, 45 dakika olacak şekilde tempolu ve düzenli egzersiz yapın.

•             Günde 4-5 gr’dan fazla tuz tüketmeyin

•             Kan basıncınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirin

•             Özellikle ailenizde kalp hastalığı veya şeker hastalığı öyküsü varsa geç kalmadan tıbbi yardım alın.

•             Yüksek tansiyonun ve yüksek kolesterolün erken tedavisi sizi kalp hastalığından koruyacak en etkin önlemler arasındadır.

•             Bel çevrenizi takip edin. Unutmayın; bel çevreniz sadece estetik değil aynı zamanda sağlık ölçünüzdür dedi.

urfa çağdaş şanlıurfa obezite yemek sağlıklı anne karnı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı