Advert

Atatürk, Şanlıurfa’da düzenlenen programlarla anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, İstiklâl Harbi’mizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 84’üncü yıl dönümünde, ilimizde düzenlenen programlarla anıldı.

Atatürk, Şanlıurfa’da düzenlenen programlarla anıldı
Atatürk, Şanlıurfa’da düzenlenen programlarla anıldı Admin
Advert

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü programları, Osmanbey Şehitliğinde bulunananıta çelenklerin sunulması ile başladı.

-Sirenler Çaldı Hayat Durdu

Saatler 09.05’i gösterdiğinde çalınan sirenlerle Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Vatandaşların da saygı duruşuna eşlik ettiği törenin sonunda İstiklal Marşı okundu.Ardından göndere çekilen bayrağımız yarıya indirildi.

Programa Vali Sn. Salih Ayhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Sn. Mustafa Er, Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zeynel Abidin Beyazgül, il protokolü, askeri erkân, emniyet güçleri, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-Cumhuriyet Ebediyete Kadar Korunacak

Vali Salih Ayhan, programın sonunda imzaladığı 10 Kasım Şeref Defteri'nde;

"Bedenler fanidir ancak açılan aydınlık yolların ve ufku sınırsız engin düşüncelerin bir ömrü yoktur; onlar ilelebet yaşarlar. Türk milletine açtığı aydınlık cumhuriyet yolu ve bizleri her daim ilerlemeye teşvik eden fikirleri ile Atatürk, her Türk evladının kalbinde yaşıyor. Kendisinin de dediği gibi, "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir."  Bizler onu anlıyoruz, hissediyoruz, onun fikirlerini hayata tatbik etmeye gayret gösteriyoruz…

Gösterdiğimiz gayret, büyük bir vefanın semeresi olarak milletimizin benliğine sirayet etmiştir. Çünkü; dâhilî ve haricî bedhahlara karşı, bu milletin yekpare siper olmasındaki kenet mili olan Atatürk’e ve silah arkadaşlarına taşıdığımız vefa borcumuzu, vatanımız için gösterdiğimiz bu gayretle ödeyebiliriz… Ecdadımızdan aldığımız millî ruh ve cesaretle; bugün vatanımızın bir karış toprağına korkusuzca can verebilmeyi, ilim ve fende muasır medeniyetlerle boy ölçüşebilmeyi, Cumhuriyetimizin pâyidar kalabilmesi için önce birey, sonrasında da Türk milleti olarak bizlere düşen her türlü vazifede çaba göstermeyi boynumuza borç bildik. Bizlere emanet edilen değerleri hassasiyetle koruyup yaşatacağımıza, bizden sonraki nesillere de en güzel şekilde aktaracağımıza and içtik.

Bugün, yalnızca bir matem günü değildir. Bugün; Atatürk’ün fikirlerini yâd etme, onun değerlerini anlama, devletimizin istikbaline giden aydınlık yola yaraşır şekilde kendimizi değerlendirerek daha da ileri gitme günüdür.’’ ifadelerine yer verdi.

-Atatürk Sergisinin Açılışı Yapıldı

Anma etkinlikleri,Mustafa Kemal Atatürk Sergisi'nin açılışı ile devam etti.

Açılış, Vali Salih Ayhan ve il protokolünün katılımıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yıl dönümünde anma etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Serginin açılışını gerçekleştiren Vali Ayhan ve il protokolü daha sonra sergiyi gezdi.

Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda devam eden anma programları, Şanlıurfa Valiliği adına çeşitli okullarımızdan öğrencilerimizin düzenlediği program ve şiir dinletileri ile devam etti.

Serginin akabinde, Saadet Özdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan oratoryo gösterisi ve fotoğraf çekimi ile anma programı son buldu.

 

urfa çağdaş şanlıurfa atatürk anma program etkinlik ı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı