Advert

Doç. Dr. Asoğlu, Dünya ruh sağlığı gününü kutladı

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Asoğlu, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak ruh hastalıklarının ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Doç. Dr. Asoğlu, Dünya ruh sağlığı gününü kutladı
Doç. Dr. Asoğlu, Dünya ruh sağlığı gününü kutladı Admin
Advert

10 Ekim Günü dünyada Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanırken, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Asoğlu da Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayarak ruh sağlığının öneminden bahsetti.

Doç. Dr. Asoğlu, mesajında şunları ifade etti:

“Ruh sağlığı, insanın psikolojik yönünü oluşturan ve bir insanın standart mutlu bir hayat sürmesi bakımından, büyük öneme sahiptir. Bu bağlamda, ruh hastalıklarına karşı önlem alınması açısından, toplumun bilinçlendirilmesinde, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün büyük önemi vardır. Toplumda, bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 10 Ekim günü; Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak belirlenmiştir.

Bu yıl 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün teması “Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel Bir Öncelik Haline Getirelim” olarak belirlendi. Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından, ruh sağlığı hizmetlerine yönelik farkındalık, hasta hakları savunuculuğu, ulaşılabilir ruh sağlığı hizmetleri için aktif etkinlikler hala devam etmektedir.

Dünya’da az sayıda insan kaliteli ruh sağlığı hizmetlerine ulaşabiliyor. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, ruhsal, nörolojik hastalığı ve madde kullanım bozukluğu olan insanların yüzde 75’i hiçbir tedavi göremiyor.

Son yıllarda Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu, Dünya Sağlık Örgütü ve Küresel Ruh Sağlığı Birliği tarafından, bütün dünyada ruh sağlığına yatırım için çok sesli bir çağrıyı içeren Dünya Ruh Sağlığı Günü kampanyası başlatıldı. Bu bağlamda, “Ruh sağlığına herkesin, eşit ve maddi imkânlardan bağımsız bir şekilde ulaşılabilir olması için harekete geç’’ kampanyasında faaliyetler etkin bir şekilde devam etmektedir. Herkesi bu kampanyaya maddi, manevi ve toplumsal destek vermeye çağırıyoruz.”

Doç. Dr. Mehmet Asoğlu, Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde, toplum olarak “Ruh Sağlığı Hizmetleri Yaygın, Yeterli ve Erişilebilir Olmalı” diye seslenirken, tüm vatandaşların Dünya Ruh Sağlığı Gününü kutladı. 

urfa çağdaş şanlıurfa 10 ekim dünya ruh günü dr. asoğlu
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı