Advert
Advert

Viranşehir pompaj sulaması 1. Kademe inşaatında sona doğru

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Viranşehir pompaj sulaması 1. Kademe inşaatında sona doğru
Viranşehir pompaj sulaması 1. Kademe inşaatında sona doğru Admin
Advert

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

 Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Bu kapsamda Viranşehir Pompaj Sulaması 1. Kademe İnşaatında gelinen son nokta hakkında yazılı açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Tamamlanması ile 44.000  kişiye istihdam sağlayacak olan Viranşehir Pompaj Sulaması 1. Kademe İnşaatında Proje kapsamında bulunan yaklaşım kanalı, pompa binası , sifon inşaatları tamamlandığını, Şebeke inşaatının ise % 90 nı tamamlandığınıve işletmeye açılabilmesi için çalışmalar aralıksız olarak devam ettiğini ifade etmiştir.

Milli Ekonomiye 173 Milyon TL Katkı

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2021birim fiyatları ile ülkeekonomisine yıllık 173 Milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan Genel Müdür Yıldız; Sulama  maksadıyla inşa edilen Viranşehir Pompaj Sulaması 1. Kademe İnşaatı’nın tamamlanmasıyla Şanlıurfa Viranşehir İlçesine  ait  220 bin 12 dekar arazi sulanacaktır” dedi.

urfa çağdaş şanlıurfa viranşehir sulama tarım ekonomi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı