Advert

İçişleri Bakanı Soylu detayları Urfa'da

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilimizde gerçekleştirilen Kökünü Kurutma Operasyonu'nun detaylarını canlı yayında açıkladı, Bakan Soylu, Zincir-2 Operasyonu'nda ise 8 ilde 12 suç grubunun deşifre edildiğini, 178 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu detayları Urfa'da
İçişleri Bakanı Soylu detayları Urfa'da Admin
Advert

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde Şanlıurfaya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Soylu Şanlıurfa'da uyuşturucu ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen Kökünü Kurutma Operasyonları'nda belirlenen 197 hedeften 182'sinin gözaltına alındığını duyurdu.

Bakan Soylu'nun açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

''Bu operasyonla yaklaşık 600 ekip bir insansız hava aracı, bir helikopter ve 21 narkotik köpeği olmak üzere özel harekat unsurlarımız dahil bir operasyon gerçekleştirildi.

197 hedefimiz vardı, yaklaşık 4 aydır planlı projeli olarak takip edilen bir operasyondu. 182'si gözaltına alındı. Buradaki temel hedefimiz Türkiye'de hemen hemen her vilayetimizde hem uyuşturucu satışının organizasyonunu yapan, satışlarını yapan, torbacısından organizatörüne kadar her birinin ağlarını kesmektir. Adliyelerimiz, savcılarımızla bu mücadeleyi sürdürüyoruz.

Bu kökünü Kurutma Operasyonları çerçevesinde bütün dünyanın Avrupa'nın tamamının teslim olduğu uyuşturucuyu kendi sınırlarımız içinde mahkum edeceğiz. Şanlıurfa'da 3'üncü Kökünü Kurutma Operasyonu... Göreceğiz el mi yaman bey mi yaman. Devletin ciddiyeti, mücadelesini ve kararlılığını buradaki bu musibeti gençlerimize bulaştırmak ve buradan huzur ve sükunu ortadan kaldırmak isteyenlere kökünü kurutarak göstereceğiz.

Bu operasyonların her biri ilmek ilmek aylarca takip isteyen operasyonlar. Anlık operasyonlarla yakaladığımız torbacıdan organizatöre kadar var. Planlı operasyon olduğu için tutuklama oranları yüksek operasyonlardır. Buradaki amaç arzın hattını kesmektir. Bu Şanlıurfa'ya yönelik operasyondu. KOM Başkanlığının yaptığı Zincir 2 Operasyonu. Bu Zincir 2 Operasyonu da kaçak sahte alkol ile üretimden tüketiciye olan zincirin deşifre edilmesi amacıyla ikincisi gerçekleştirilen operasyondur. 8 ilde 12 suç grubu deşifre edilmiştir.

"176 KİŞİ GÖZALTINDA"

İnsan sağlığını tehdit eden ortamda üretilen sahte bandrollere başvurdukları, çöpe atılan boş alkollü içki şişelerini çeşitli yöntemlerle dolum yaptıkları, etil ve aromaları talep edenlere ulaştırmaya çalıştıkları, kargo görevlilerine yanlış kimlik verilerek yapılan tespitler kapsamında gerçekleştirilen operasyon kapsamında 8 ilde 590 adreste 217 şüphelinin gözaltına alınması planlanmaktaydı, 176 şüpheli gözaltına alınmıştır, operasyon devam etmektedir. Bu operasyonla yeni yıl öncesi sahte içkiyi piyasaya sürerek milletimizin sağlığıyla oynamaya çalışanlara gerekli cezayı vermek için bu operasyonda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonluğunda birlikte yürütülen bir operasyondur. Türkiye'nin neresinde olursa olsun suç ve suçluyla mücadelemiz devam edecektir.''

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Şanlıurfa Valiliği2nden operasyonlara ilişkin olarak yapılan açıklamada, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanllığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce müşterek olarak “Kökünü Kurutma Operasyonu 3 ” adı altında 14.12.2022 Çarşamba günü saat: 06.00’dan itibaren 13 ilçede 276  ayrı adreste 279  şüpheliye yönelik uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarına yönelik operasyona İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından start verildiği belirtildi. Valiliğin açıklamasına göre, operasyona; 1 Helikopter, 1 İHA, 6 KOM unsuru, 19 Uyuşturucu madde arama köpeği, 2 Çay ve tütün tespit köpek unsuru, 2 Bomba ve mayın arama köpek unsuru, 96 JİG unsuru, 4 İstihbarat unsuru, 7 JASAT unsuru, 6 JÖH timi, 7 Komando timi, 17 Trafik timi, 21 Zırhlı araç, 22) Drone olmak üzere toplam (600) ekip ve 2752 personel  katıldı. Operasyonların halen devam ettiği belirtiliyor.

urfa çağdaş şanlıurfa valilik içişleri bakan ziyaret madde bağınlısı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı