Advert

“Çocuklarınızla yerel ağızla konuşmayın”

Şanlıurfa’da doğup büyüyen, 30 yaşına kadar şiveli konuşmayı iliklerine kadar hissettikten sonra gittiği İstanbul’da seslendirme mesleğine kendi tabiri ile eksi 5’ten başlayan, ancak bugün Dünya Markalarının reklam sesi olmayı başaran Seslendirme Sanatçısı Mehmet Şelli, ebeveynlere, çocuklarıyla yerel ağızla konuşmamayı tavsiye etti.

“Çocuklarınızla yerel ağızla konuşmayın”
“Çocuklarınızla yerel ağızla konuşmayın” Admin
Advert

İşini tutkuya dönüştüren, şu ana kadar yaptığı binlerce kayıtta tanıtım filmi, reklam, eğitim, santral, oyun ve çizgi film seslendiren ve dünyaca aranan marka bir ses olan Seslendirme Sanatçısı Mehmet Şelli, birçok ünlü markanın sesi olmaya devam ediyor.

60 ÜLKEDE ARANAN SES

Son 5 yılda 60 farklı ülke ile Türkçe seslendirme üzerine çalışan ve Türkiye’de Trivago, Philips, Mercedes, NBA LeaguePass, Google, Rado, LG, Wix gibi birçok uluslararası markanın reklamlarına sesi ile değer katan Mehmet Şelli,  yurtdışındaki büyük ajansların Türk Seslendirme Sanatçıları listesinde başı çekiyor.KurduğuNetwork’ü bir iş fikrine dönüştürüp, 2019 yılında Tvoices Seslendirme ve Prodüksiyon Ajansı Ltd. Şti.’yi kuran Şelli, şu an İstanbul’da Ajansı üzerinden tüm dillerde çeviri ve seslendirme hizmeti veriyor. 

"SIFIRDAN DEĞİL EKSİ BEŞTEN BAŞLADIM"

​Ebeveynlere seslenen Şelli, “30 yaşına kadar, şiveli konuşmayı iliklerime kadar hissettiğim memleketim Urfa’da yaşamış biri olarak, seslendirme işine İstanbul’da doğup büyümüş biri gibi sıfırdan değil deyim yerindeyse eksi beşten başladım. Gırtlaktan konuşmayı bırakabilmem ve sıfır noktasına varmam bile 5 yıl sürdü” dedi.

“YILLARCA AKINTIYA KARŞI KÜREK ÇEKTİM”

Yıllarca akıntıya karşı kürek çektiğini belirten Seslendirme Sanatçısı Mehmet Şelli, ebeveynlere güzel konuşma ile ilgili tavsiyede bulunarak şunları kaydetti:

“Ebeveynlere tavsiyem; çocuklarınızla yerel ağızla konuşmayın. Çünkü bir şeyi bozmak kolay ama düzeltmek her zaman çok zordur. Diksiyonda bir kural vardır. Kulaktan ne girerse ağızdan o çıkar. Yani mağruz kaldığınız konuşma şekilleri dilinize sirayet eder. Çünkü insanda taklit eğilimi vardır. Mesela gidip Karadeniz’de yaşamaya başlasanız, özel bir çaba sarf etmeseniz bile bir süre sonra konuşmanızda Karadeniz şivesinden izler görünmeye başlar.”

 "ÇOCUĞUNUZUN EN ÖNEMLİ ENSTRÜMANI"

​Çağın iletişim çağı olduğuna dikkati çeken Şelli, “İletişim çağında yaşadığımız bu zamanda nerede doğmuş olduğunuzun bir önemi yok. Global dünyanın bir parçasısınız sonuçta. Bu sebeple çocuğunuzun en önemli enstrümanı olan konuşmasının, düzgün ve yerel izlerden bağımsız olması yararına olacaktır” dedi.

urfa çağdaş şanlıurfa şive konuşma seslendirme
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı