Advert
Advert

Bilim merkezi ve müzeler vatandaşlardan ilgi görüyor

Karaköprü BelediyesininŞanlıurfa’ya kazandırdığı bilim merkezi ve müzeler 2024 yılının ilk 6 ayındavatandaşlardan yoğun ilgi görürken yaklaşık 50 bin kişi tesisleri ziyaret etti

Bilim merkezi ve müzeler vatandaşlardan ilgi görüyor
Bilim merkezi ve müzeler vatandaşlardan ilgi görüyor Admin
Advert

Karaköprü’deki Battani Uzayve Havacılık Bilim Merkezi ile Oyun ve Oyuncak Müzesi, Sinema ve Basın Müzesi,Müslüm Gürses Müzesi yılın ilk 6 ayında önemli bir ziyaretçi sayısına ulaştı.Özellikle okullar için toplu okul gezileri ile kültür gezileri için tercihedilen müzeler ve bilim merkezi, öğrencilere keyifli bir öğrenme ortamısunuyor.

Gençleri uzay bilimleri,önemli buluşlara imza atmış dâhiler ile yeni nesil yazılım teknolojisiyletanıştıran Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezinde ziyaretlerin yanındaiçerisinde bulunan sınıflarda verilen robotik kodlama kurslarıyla yazılımöğrenmek isteyen gençlere temel bilgiler öğretiliyor. Bilim Merkezini yılın ilk6 ayında yaklaşık 21 bin kişi ziyaret etti.  

Şanlıurfa’da bir ilk olarakkazandırılan Oyun ve Oyuncak Müzesinde geçmişten bugüne oyuncaklar sergilenerekziyaretçilere eğlenceli ve nostaljik anlar yaşatılıyor. Müze altı aylık süreçte18.500 kişiyi ağırlarken, Kültür yolu festivali için müzede açılan 'Geleneksel Kıyafetli Oyuncak Bebekler'sergisini bir haftada yaklaşık 2 bin vatandaş ziyaret etti. 

Şanlıurfa’nın adetahafızasını içinde barındıran Sinema ve Basın Müzesi, Şanlıurfa’da çekilenfilmleri ve bu filmlerde kullanılan materyalleri içinde barındırırken,Şanlıurfa basınında emek vermiş önemli isimlerin portreleri, ekipmanları ileeski gazeteler de sergileniyor. Müslüm Gürses Müzesi de Şanlıurfalı merhumsanatçının kişisel kıyafetleri, enstrümanları, kasetleri ve malzemelerininsergilenip usta sanatçının saygıyla anıldığı bir müze olarak hizmet veriyor. Buiki müze de 2024 yılının ilk altı aylık sürecinde 10 binin üzerinde vatandaşıağırladı.  

Karaköprü’deki müzeler veBattani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi özellikle öğrenciler için düzenlenengeziler ve atölye çalışmaları ile gençlerin farklı alanlarda bilgi sahibiolmalarını, ufuklarını genişletmelerini sağlıyor.

urfa çağdaş karaköprü belediyesi müzeler bilim merkezi okul gezileri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı