Advert
Advert

Harran Ulu Camii Restorasyonu Tamamlandı

Yüzyılın Afeti olarak adlandırılan Şubat 2023 depreminde büyük hasar gören Harran Ulu Camii’ndeki restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Harran Ulu Camii Restorasyonu Tamamlandı
Harran Ulu Camii Restorasyonu Tamamlandı Admin
Advert

Anadolu’nun en büyük ve en süslemeli Camilerinden olan Tarihi Harran Ulu Camii bugün itibariyle tekrar ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hassasiyetle sürdürülen restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı çok sayıda turist bölgeye akın ederek tarihi güzelliği yerinde görme fırsatı buluyor.

Mayıs 2023 tarihinde başlatılan Harran Ulu Camii Restorasyonu, Çevre Düzenlemesi ve Harran Kalesi Restorasyonu işi kapsamında camiinin kemerleri ayağa kaldırılarak minaresindeki deprem kaynaklı hasarlar giderildi. Moğollar tarafından yaklaşık 800 yıl önce yıkılan tarihi cami İslam Mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor.

Vali Şıldak Teşekkür Etti

Çalışmaların her aşamasını takip eden Vali Hasan Şıldak, restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile ilgili yaptığı değerlendirmede, mevcut yapının İslami tarihte çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti. Vali Şıldak, yerli ve yabancı turistlere bölgeyi turizm duraklarına eklemeleri tavsiyesinde bulundu.

urfa çağdaş harran ulu cami restorasyon çevre düzenleme
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı