Advert
Advert

Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisi Faaliyete Geçti

Hilvan’da yapımı tamamlanan ve tam kapasiteli faaliyete giren Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisi, Hilvan’a memba kalitesinde temiz ve berrak su vermeye başladı.

Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisi Faaliyete Geçti
Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisi Faaliyete Geçti Admin
Advert

Mayıs ayından bu yana tam kapasite çalıştırılan tesis, günde 15 bin ton arıtılmış suyu şebekeye veriyor.

Göreve geldiği ilk günden bu yana içme suyu ve altyapı gibi Hilvan’ın temel sorunlarını çözmek için gayretinden ödün vermeyen Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Atatürk Barajı gölüne kıyısı bulunan Hoşin Mahallesi’ndeki İçme Suyu Pompaj İstasyonu ve Arıtma Tesisine giderek incelemeler bulundu ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Arıtma tesisini gezen Bayık, baraj gölünden çekilen suyun arıtılarak şebekeye verilme aşamalarını birer birer inceledi.

Yaptığı inceleme sonrasında açıklama yapan Bayık ‘İçme suyu sorunu Hilvan’ın en kanayan yarasıydı. Bu yarayı sarmak için göreve geldiğimiz ilk gün çalışmalarımıza başladık. Çok şükür kısa bir zaman içerisinde büyüklerimizin destekleriyle bu sorunumuzu çözdük. Bu konuda geriye kalan ise suyun arıtılarak şebekeye verilmesiydi. Büyükşehir belediyemizin başlatmış olduğu İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin de yapımı bitti ve şebekeye memba kalitesinde içme suyu verilmeye başlandı ‘ dedi.

Bayık ‘İçme Suyu Arıtma Tesisimizin tamamını gezdik. Baraj gölünden alına suyun tüm aşama aşama inceledik. Suyun oksijeninin artırılmasından, ilaçlanmasından, dinlenmesinden ve şebekeye pompaj işlemine dek hepsini görevli mühendisimiz ile birlikte inceleyip bilgileri aldık. Buradan Hilvanlı hemşerilerime sesleniyorum. Bundan sonra hazır su almaya gerek yok. Çünkü bütün tetkikleri yapılmış tertemiz arıtılmış su şebekelerinizden akıyor. Şanlıurfa’dan sonra arıtılmış suyu kullanan Hilvan olduğu için Hilvanlı hemşerilerimin şanslı olduğunu belirtmek istiyorum. Tesisinin kazandırılması noktasında bugüne kadar emek vermiş Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayı Zeynel Abidin Beyazgül olmak üzere, mühendisinden işçisine kadar herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hilvan’a hayırlı ve uğurlu olsun’ dedi.

urfa çağdaş hilvan su arıtma arıtma tesisi temiz su
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı