Advert
Advert

Viranşehir’de Yks Öğrencilerine Yönelik ‘Sınav Kaygısı Ve Motivasyon’ Semineri

Viranşehir Belediyesi tarafından 2023 YKS sınavlarına girecek mezun ve 12.Sınıf öğrencilerine yönelik “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” semineri düzenlendi.

Viranşehir’de Yks Öğrencilerine Yönelik ‘Sınav Kaygısı Ve Motivasyon’ Semineri
Viranşehir’de Yks Öğrencilerine Yönelik ‘Sınav Kaygısı Ve Motivasyon’ Semineri Admin
Advert

Viranşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi Şehit Ömer Halisdemir konferans salonunda düzenlenen seminere, Üniversite sınavına hazırlanan çok sayıda öğrenciler katıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Mersin Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Hakan Gündoğdu, öğrencilere; Sınav kaygısı, sınav kaygısının belirtileri, sınav kaygısıyla baş etme yolları, sınavlara yönelik olumsuz düşünceler, doğru nefes alma ve dikkat gibi birçok konuda bilgi verdi.

Gündoğdu, Seminerde sınav kaygısı ile baş etmede sınava planlı programlı çalışmak, düzenli uyku, spor, cep telefonu kullanımını azaltma, dinlenme ve beslenme, olumlu düşünce ve inançlar, doğru nefes alma ve gevşeme olduğunu vurgulandı.

Amerika’da öğrencilerin %20’si sınav kaygısı yaşarken, bu rakam Türkiye’de %65-70 civarında olduğunu belirten Gündoğdu, “Sınav kaygısının kuruntu ve duygu olmak üzere iki farklı boyutu vardır. Kuruntu boyutu, sınavla ilgili olarak kendi kendimize söylediğimiz şeylerdir. Duygu boyutu ise, sınav stresi altındayken ortaya çıkan terleme, kalp çarpıntısı, kan basıncının artması ve titreme gibi duygusal ve fizyolojik tepkilerimizdir. Sınav kaygısının kuruntu boyutunun başarıyı daha fazla etkilediği bilinmektedir. Kuruntu arttıkça başarı düşer. Dolayısıyla sınavda başarılı olmanın yolu özgüven ve inanmaktan geçiyor. Yeter ki ‘Kendinize Güvenin ve Yapabileceğinize İnan’ şeklinde öğrencileri bilgilendirdi. Yaklaşık 1,5 süren etkinlik, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Seminerin çok verimli ve olumlu geçtiğini belirten öğrenciler ise, programı düzenleyen Viranşehir Belediyesine teşekkür etti.

urfa çağdaş viranşehir öğrenci yks sınavı motivasyon sınav kaygısı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı