Advert
Advert

Prenses Doğum Şanlıurfa’da

Halka arasında Prenses doğum olarak da bilinen Epidural doğum Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

Prenses Doğum Şanlıurfa’da
Prenses Doğum Şanlıurfa’da Admin
Advert

Anne adaylarının doğumla ilgili en büyük endişelerinin başında bebeklerinin sağlığından sonra doğum sırasında yaşanan sancılar geliyor. Prenses doğum olarak da bilinen Epidural doğum sayesinde anne adayları ağrı, sancı ve kasılma olmadan bebeklerini kucaklarına alabiliyor. Normal doğum eyleminde ağrıyı tolere edemeyen gebeler için oldukça konforlu olan halk arasında da 'prenses doğum' olarak bilinen Epidural Analjezi yöntemi, doğum sürecinde mükemmel bir ağrı kontrolü sağlar ve hastanın doğuma aktif katılımına izin verir.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı/Başhekim Op. Dr. Alev Esercan,

Anne dostu hastane olma programında ilerlerken doğum için ağrı kesici yöntemlerimizi kullanmaya başladık. Bunlardan bir tanesi ilaçlı bir yöntem olan epidural analjezi.

Yani halk arasında bilinen “prenses doğum” Bu yöntemle doğumun belli bir aşamasından sonra ağrı kesmek amacıyla ve doğumu hızlatmak amacıyla belden yapılan bir iğne ile ağrı kesici yöntem olarak uygulanmaktadır. Dezavantajı olarak bazen kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda anestezi tarafından dikkatlice değerlendirme gerekebilir. Doğumhanede yapılan bu işlem doğumun belli bir aşamasında yapılmaktadır ve belli bir açıklıktan sonra yapılmaktadır. Normal doğum yapacak olan hasta anestezi tarafından değerlendirilir. Eğer uygunsa belden uyuşturma yani prenses doğum denilen epidural analjezi uygulanır. Doğumda bazen çok nadir de olsa doğumun yavaşlattığı görülmektedir. Ama çoğunlukla böyle bir etki gözlenmemektedir.

Doğumda ağrı kesici yöntemlerden biri olan bu yöntem artık hastanemizde ilk kez kamu hastaneleri olarak ücretsiz bir şekilde uygulanmaktadır. İsteyen gebelerimizi artık doğumhanemizde doktora bildirdikten sonra biz hastayı değerlendirmeye alıyoruz Hasta uygunsa bu yöntem uygulanıyor.

Prenses doğum artık Şanlıurfa’mızda” dedi.

urfa çağdaş şanlıurfa sağlık doğum dr. alev esercan ağrı sancı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı