Advert
Advert

Dr. Kılıçaslan: "Erken teşhis ve müdahale otizmin belirtilerini ortadan kaldırabilir"

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fethiye Kılıçaslan, her geçen yıl otizm görülme oranı artığını belirterek, “Son araştırmalara göre, her 36 çocuktan birinin otizmli olduğu ifade edilmektedir” dedi.

Dr. Kılıçaslan:
Dr. Kılıçaslan: Admin
Advert

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fethiye Kılıçaslan, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Kılıçaslan, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), erken çocukluk çağında başlayan, gelişimin diğer çocuklardan farklı olduğu, dış dünyaya ilginin zayıf olduğu, dil gelişiminin diğer çocuklar gibi olmadığı, bazı tekrarlayan hareketlerin veya davranışların ve duyusal düzensizliklerin olduğu bir durum olduğunu söyledi.

Her geçen yıl otizm görülme oranı artığını belirten Dr. Kılıçaslan, “40-50 yıl önce otizmin nadir rastlanan bir problem/hastalık olduğu söylenmekte idi. Günümüzde ise artık otizmin çok daha sık görüldüğü biliyoruz. Çalışmalar her geçen yıl otizm görülme oranının arttığını belirtiyor. Son araştırmalara göre, her 36 çocuktan birinin otizmli olduğu ifade edilmektedir” dedi.

Otizmde erken dönemde teşhis ve müdahale çocuğun gidişatını önemli düzeyde etkilediğine dikkat çeken Dr. Kılıçaslan,  “Otizmin sebepleri arasında genetik ve ailesel nedenler ön planda suçlansa da pek çok faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Savaş, göçler, pandemi, yaşanan travmalar, ebeveynlerin geç yaşta anne baba olması otizm oranlarında görülen bu artışta suçlanan faktörler arasında yer alıyor. Diğer yandan yaşanan olumsuz yaşam olayları, ailelerin çocuklarını çocuk psikiyatristine götürmelerine engel olup, erken yaşta tanı alma ve erken müdahale ihtimalini de azaltıyor. Otizmde erken dönemde teşhis ve müdahale çocuğun gidişatını önemli düzeyde etkiliyor. Erken müdahale ile bu çocuklarımızın öğrenme, iletişim ve sosyal becerileri geliştirebilir. Hem yapılan bilimsel çalışmalar hem de kendi klinik tecrübemiz özellikle 2 yaşın altında müdahaleye başlanan çocuklarda otizm belirtilerinin ortadan kalktığını gösteriyor.  Otizmde etkili tedavi yöntemleri arasında Eğitim Tedavileri ve İlaç Tedavileri bulunmaktadır” diye konuştu.

AİLELER ÇOCUK PSİKİYATRİ DOKTORUNA NE ZAMAN BAŞVURMALI?

Dr. Kılıçaslan şunları söyledi:

“Çocuğunuz daha önceki becerilerini kaybediyor ya da bildiği kelimeleri unutuyorsa, sık sık gülümsemiyorsa ve çoğunlukla 'donuk' bir yüz ifadesi varsa, insanlara ilgi göstermiyorsa; sizinle göz teması kurmuyorsa, ismini söylediğinizde bakmıyorsa, parmakla göstermek, kafasını hayır diye sallamak gibi hiçbir el, kol, baş hareketi yapmıyorsa, yakın temastan, kucaklanmaktan kaçınıyorsa, yaptığınız hareketleri veya çıkardığınız sesleri tekrar etmeye çalışmıyorsa, konuşup eğlendirildiğinde tepkisi zayıfsa, 'Güle güle' işareti yapma, öpücük gönderme gibi taklide dayalı beceriler yapamıyorsa, oyuncaklarla uygun biçimde oynamıyorsa, 18 aylık olmasına rağmen anlamlı kelimeleri yoksa, 24 aylık olmasına rağmen anlamlı iki kelimelik cümleleri yoksa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, yaşıtlarına karşı ilgisizse, tuhaf tekrarlayan hareketler (parmak ucunda yürüme, sallanma, dönme, kanat çırpma, el hareketleri) tuhaf nesnelere takıntı ve aşırı ilgi (dönen nesneler, araba plakaları, amblemler vs.) varsa, aileler vakit kaybetmeden 'Çocuk Psikiyatri' uzmanına başvurmalıdır.”

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan ise her insanın dünyaya farklı özelliklerle geldiğine dikkat çekerek herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı olduğunu dile getirdi.

Başhekim Doç. Dr. Kırhan, "Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır. Otizm Haftası kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla hastanemiz girişinde stant açıldı. Bu konuyla ilgili hasta ve hasta yakınlarına el broşürleri dağıtıldı.  Dr. Fethiye Kılıçaslan hocamıza da konuyla ilgili çalışmalarından ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Harran Üniversitesi Hastanesi olarak vatandaşlarımıza tedavi hizmetinin yanında önemli konularda farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız devam edecektir" diye konuştu.

urfa çağdaş şanlıurfa sağlık obezite önlem ruh hastalığı otizim
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı