Advert

Bu tedavi Urfa'da ilk kez uygulandı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzm. Dr. Tuğba Balkaya Tuncer, kentte bir ilki gerçekleştirerek anal fissür hastalarına botoks uygulaması yaptıklarını bildirdi...

Bu tedavi Urfa'da ilk kez uygulandı
Bu tedavi Urfa'da ilk kez uygulandı Admin
Advert

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzm. Dr. Tuğba Balkaya Tuncer, ''Anal Fissür' hastalarının  Artık ''Botoks"la tedavi edilebildiğini belirterek, bunu  kentte ilk kez başarıyla uyguladıklarını açıkladı.

Dr.Tuğba Balkaya Tuncer bu konuda şu bilgileri verdi:

“Bugün hastanemizde bir ilk gerçekleştirdik anal fissür hastalarına botoks uygulaması yaptık. Anal fissür halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen bir hastalıktır. Anal bölgedeki kasın kasılı kalmasından kaynaklı olarak tuvalette zorlanmaya bağlı makat bölgesindeki yırtılmalardan oluşmaktadır. Hasta bundan dolayı ağır rahatsızlıklar geçirebilir. Bundan dolayı da hastaneye ve doktora çok sık başvurular olmaktadır.

Bunun medikal tedavisi de vardır. Medikal tedavi dışında iki seçeneğimiz bulunuyor. Biri botoks uygulaması diğeri de ameliyat seçeneğimizdir. Ameliyatta oradaki kasılı kalan kasın kesilmesi olarak adlandırılan “Lis” operasyonu olarak bilinir. Diğeri de botoks uygulaması. Botoks maddesi kasların gevşemesini sağlayan bir maddedir. Bu tedavide o bölgeye botoks maddesini uygulayarak oradaki kasın gevşemesini ve buna bağlı olarak oradaki yırtılmanın iyileşmesini amaçlıyoruz.

Bu tedavinin en önemli faydası, hastaların ameliyatsız bir şekilde bu anal fissürden kurtulma olanaklarının olmasıdır. Bunu da bir ilk olarak Urfa'da ilk defa Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulamış olduk. Umarım hastalarımız fayda görürler. Daha fazla bu şekilde bu tedaviden faydalanılır

ANAL FİSSÜR NEDİR?

Anal fissür, en basit tanımı ile makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan çatlaklardır. Bu bölgede oluşan yırtılmalar dışkılamada zorlanma ve sürekli olarak ıkınmaya bağlı olarak gelişebileceği gibi ishale yakalanan kişilerde sık dışkılama ve makat bölgesinin sürekli olarak temizlenmesine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bölgede oluşan çatlaklar oldukça basit görünümlü olabilir, yine de bölgenin hassas yapısı nedeniyle çok şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu ağrı, dışkılama sırasında makat bölgesine cam parçasına benzer keskin bir cismin batması gibi hissedilir. dünyada en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan anal fissür yani, makat çatlağı yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sorun. Utandıran hastalık olarak da nitelendirilen rahatsızlık kış mevsiminde daha çok sorun yaratıyor.

urfa çağdaş şanlıurfa eğitim araştırma hastane dr. tuğba balkaya tedavi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Şanlıurfa 2. sırada
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı
TÜİK, Yurt içinde 17 milyon kişi seyahate çıktı