Advert

Eyüp Sultan'daki mezarlar içler acısı halde

Bir çok zat, alim, paşa,yazar o mezarlıklarda yatıyor

Eyüp Sultan'daki mezarlar içler acısı halde
Eyüp Sultan'daki mezarlar içler acısı halde Admin
Advert

Gazeteci ve yazar Mustafa Barış Durak o mezarları görüntüledi.

Eyüp Sultan Mezarlığı, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde, Haliç kıyısında bulunan tarihi bir mezarlık. Eyüpsultan semti gibi Eyüp Mezarlığı da adını, Emeviler'in 7. yüzyılda Konstantiniye'ye düzenlediği başarısız seferde sancaktarlık yapan ve İstanbul surları önünde şehit düşen Ebu Eyyûb el-Ensarî'den alır. Bu kutsal ve önemli zatların ,alimlerin,paşaların,sadrazamların ve bir çok ünlü yazar ile edebiyatçıların mezarının bulunduğu Eyüp Sultan mezarlıklarının son hali içler acısı. Bir çok mezar taşı ağaçların kurbanı olurken, özellikle paşa ve sadrazamların mezarları yıkık halde. 

Bir çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan ve günde binlerce ziyaretçinin gittiği Eyüp Sultan'da mezarlıkların bakımsız hali görenleri şaşırtıyor. Kutsal değerlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen ziyaretçiler mezarlıkların böyle yıkık ,parçalanmış ve bakımsız olmalarını esefle kınadıklarını söylediler.

Bir çok turist böylesi yerlerin her zaman bakımlı ve temiz olması gerektiğini söyleyerek '' Buralar kutsal yerler. Bir çok mezarlar kırılmıs parçalanmış. Özellikle ağaçlar mezarlıkları yıkıp parçalamış. Bunların yenilenmesi ve ağaçların da kesilmeden bir onarım işlemlerinin yapılıp kutsal değerlerimiz olan bu insanların mezarlarının yenilenmesi gerekiyor'' dediler.